RSS

Kalju Haan “Eesti teater. Nõudmiseni: Kalju Haani ja Urmas Oti vestlused”

01 mai

Eesti_teater._NoudmiseniRaamat on ilmunud Kalju Haani 75. sünnipäeva puhul ja Urmas Oti mälestuseks. Tegemist on  Kalju Haani ja Urmas Oti vestluste lindistustega, mis on hiljem raamatuks vormistatud.

Kui Urmas Oti enamiku raamatute aluseks on tema televisioonis tehtud intervjuud, siis vestlus Kalju Haaniga ei ole teles olnud: nende jutuajamiste eesmärgiks oligi välja anda raamat. See ilmus küll pärast Urmas Oti surma Teatri- ja Muusikamuuseumi eestvedamisel.

Vestlusest saame teada nii mõndagi seni varjul olnud teatriinimeste kohta. Kõigepealt Tartu teatrielust 1960. aastatel ja sellele järgneb kultuuri- ja teatrielu Tallinnas. Kuigi vestluse all olevate tegelaste galerii on suur, on raamatu kesksed kangelased Voldemar Panso ja Mikk Mikiver, kelle mõlema juures teatris on Kalju Haan olnud kirjandusala juhataja, Mikiveriga ka sõber.

Raamat on mosaiikne meenutus, kus läbisegi on suured ja väikesed, kõrvalised ja tähtsamad seigad ning inimesed. Jutu taustal kujuneb välja suurem ja siduvam pilt ja teksti taga võib aimata ka ütlemata jätmisi. Tuumakamad osad on 1960. aastate Tartu osa ja Draamateatrit puudutav.

Kuna intervjuu kui vorm on fragmentaarne, tuleb käsitletava aja mõistmiseks kasuks lugeja isiklik kogemus selle  aja teatri- ja kultuurielust. Saab oma mõtteid ja meenutusi passitada raamatust loetuga.

Lugemise juures on ilmekalt tunda ikka Oti söakat küsitlusstiili ja Haani delikaatset, üldiselt heatahtlikku rääkimisstiili. Dialoogid on nii hästi raamatusse vormistatud, et lugedes võib kuulda mõlema mehe vestlust lausa ehedal kujul.

Loetusse süvenemiseks ja paremaks mõistmiseks on raamat varustatud hulga joonealuste märkustega isikute kohta.

Kultuuri- ja teatrilooliselt on tegemist väga huvitava lugemisega. On ju Kalju Haan seisnud väga pikalt eesti teatrielu keskel. Palju jätab ta ka ütlemata, kuigi Ott on terav küsija.

Raamatut illustreerivad Tõnu Tormise lavastatud fotod Kalju Haanist Draamateatri interjööris ning teatrimuuseumi ja Kalju Haani erakogu fotod. Teda ennast ei ole kahjuks väga palju fotodel, kuid on üks väga ilmekas foto erakogust (lk. 37), mida võiks pealkirjastada „Flirt“. Kellel on raamat käes, vaadake. Tõeline mängu ilu.

 

Virve Edro
Tallinna Keskraamatukogu
raamatukoguhoidja

 

Vaata leidumust e-kataloogist ESTER

 

Eesti teatrist veel:

E-raamatukogus ELLU:

Advertisements
 
Lisa kommentaar

Posted by &emdash; 1. mai 2013 in biograafiad-memuaarid

 

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: