RSS

Gotthard Hansen. Kodulinn Reval minu lapsepõlve aastatel

28 veebr.

kodulinn-reval-minu-lapsepõlve-aastatelIlmunud: Kunst, 2010

 

Reval. 19. sajand. Tallinn ja selle värvikad elanikud. Täpsemalt, Tallinna ajaloolane Johann Gotthard von Hansen avaldas 1877. a raamatu oma kodulinnast, kaaslinlastest, omaenda siirastest tegemistest ja seiklustest poisipõlves. Eriliselt meeldejäävad on autori humoorikad ja mahlakad olude kirjeldused ning seltskonnaelu stseenid. Ka enda üle oskab ta nalja visata:

„Kes saaks ja võiks neil asjaoludel ühele koolilapsele pahaks panna, kui ta õpetaja Hageni küsimusele kolme kristliku tähtsündmuse kohta andis vastuseks: jõulud, ülestõusmispühad ja jaanilaat.“

Huvitav on jälgida muutusi tol ajal linnapildis ja ehitiste juures. Hoonete ajaloolised välisküljed polnud kaitstud kõrgete otsustajate nõudmiste eest. Näiteks Liivi- ja Kuramaa ning hiljem Eestimaa kindralkuberneri käsul kõrvaldati vanalinna paljudelt hoonetelt etikud, trepi ja ukse vahelised alad koos istekohtadega. Põhjendus: vana, ilumeelega vastuolus, liiklust takistav. Nagu Hansen tabavalt kirjutab: „Tollelesamale kadunud markii Pauluccile, kes oma maisel teekonnal oli gooti stiili pühendunud vaenlane, ei meeldinud ka raekoja akende teravkaared.“

Meeleolukad on kirjeldused tollaste tänavate oludest, postimaanteedel reisimisest, sõiduvahenditest, piinatud reisijatest ja nende sekeldustest. Autor taasloob stseene klubiõhtutest, kohviõhtutest ja veel mitmetest halenaljakatest seikadest. Pilkupüüdvad on ka illustratsioonid, millel tolleaegsed linnavaated, kohalikud inimesed ja külalised.

See on aus kirjutis, kohati liigagi erapoolik, näiteks mõnede rahvuste suhtes. Kuid nauditav lugemine ajaloohuvilistele, andes pildi nii tolleaegsest elust kui ajaloo üles tähendamise erinevatest võimalustest.

 

Vaata leidumust e-kataloogist ESTER

 

Helen Kena
Eestikeelse kirjanduse osakonna
raamatukoguhoidja

Advertisements
 
 

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: