RSS

Ülle Toming. Eesti saja-aastasest varieteetantsust ja muustki

30 mai

Eesti sajaaastasest varieteetantsustIlmunud: Tänapäev, 2014

Esialgu etendati erinevaid tantsulisi lavanumbreid mitmete tähtsamate ja ka väiksemate hotellide restoranides või lihtsalt kohvikutes, kus inimesed söögi-joogi kõrvale ka tantsu, laulu ja muid lavalisi etteasteid nautida said. Huvitav on lugeda Tallinnast näiteks 1920- ja 1930ndatel aastatel, seal asunud restoranidest- varieteedest- kabareedest; kes varieteedes esinesid, milliste numbritega ning on tutvustatud erinevaid tantsustuudioid, lavastajaid ja kui populaarsed need olid. Isegi sellel ajal esines Eestis juba suurel hulgal välismaiseid artiste.

Varieteeprogrammi põhilisteks komponentideks olid laul, tants ja näitlemine, mida kõike artist pidi valdama. Ühel hetkel võib tabada end ette kujutamas, kuidas tantsijad välja näha võisid; milline oli nende lavameik ja kostüümid; millised olid lood, mille järgi tantsiti ja kuidas ka vastav tants ise välja nägi – kas oli selleks cakewalk, tšarlston, quickstep või rumba… Raamatu autor Ülle Toming andis kõigest sellest aimu saamiseks suurepärase idee – otsida vastavaid artiste, tantse ja etendusi Youtube’i videote kaudu.

Autor kirjeldab värvikalt ja detailselt nii kabaree, varietee, burleski kui ka muude lavatantsuliikide ajalugu terves maailmas (Pariisis, Londonis, New Yorkis) ja Eestis. Lugeja, kellel pole eelnevalt suurt aimu nende erinevate meelelahutuslike tantsuvaldkondade olemusest ja arengust, saab põhjaliku ülevaate nii tantsude-kavade sünnipaikadest kui ka kuulsamatest esitajatest. Raamat on varustatud rohkete fotodega kuulsamatest tantsijatest ja etendustest nii Eestist kui ka mujalt, mis pakuvad lugejale põnevat silmailu lisaks ohtratele faktidele.

 

Vaata leidumust e-kataloogist ESTER

 

Angelica Õunapuu
Eestikeelse kirjanduse osakonna
raamatukoguhoidja

Advertisements
 
Lisa kommentaar

Posted by &emdash; 30. mai 2014 in biograafiad-memuaarid, Eesti

 

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: