RSS

Tommi Kinnunen. Nelja tee rist

18 juuni

Nelja tee ristIlmunud: Varrak, 2015

Soome kirjaniku ning emakeele ja kirjanduse õpetaja Tommi Kinnuneni (snd 1973) romaan “Nelja tee rist” pälvis 2015.a Soome Suure Ajakirjandusauhinna aasta parima raamatu kategoorias ning teost peetakse Soome viimaste aastate üheks märkimisväärsemaks proosadebüüdiks.

Kirjandusfestivali HeadRead raames kohtus Tommi Kinnunen Kirjanike majas lugejatega, kus rääkis et lugu ühe perekonna elukäigust, unistustest, arusaamatustest ja traagikast sündis vanu fotosid vaadates.

Raamatus vaadeldakse Põhja-Soome elava perekonna saatust 20.sajandi muutustes. Sündmused saavad alguse vanaema Maria noorpõlvest ja kanduvad edasi lapselaps Johannese ja tema kaasa Kaarina tegevuste, mõtete ja tunneteni.

Raamatu sisukorrale eelneb pühendus “Majale, mille tubades elab mitu lugu”. Võib julgelt öelda, et majad on üheks raamatu tegelasteks. Sopilised, teistest suuremad ja kõrgemad majad, kus igal on oma nurk. Põhjamaade mentaliteedile omaselt jäävad ka mõtted ja tunded tihti oma nurka kinni. Palju jääb ütlemata, mitmed tunded jäävad näitamata või läbi elamata. Ja sedasi peabki lugeja ise sündmustest lõpliku pildi kokku panema. Seda aitavad teha läbi nelja tegelase silmade nähtud, nende jutustatud lood. Ka Kinnunen ei ütle kõike lõpuni otse välja, nii mõnigi seik jääb lugeja järeldada.

Kuigi tegemist on osalt keeruliste ja õnnetute inimsaatuste avamisega, ei ole raamatu lugemine raske ega rõhuv. Raamat on kirjutatud väga haaravalt ja põnevalt ning raske on raamatut käest panna, enne kui viimased leheküljed loetud.

Õnneks kirjutab Kinnunen juba romaanile järge, milleks on lugu Lahja ja Onni pimedaks jäänud tütre Helena elust.

 

Vaata leidumust e-kataloogist ESTER

 

Piret Pärgma
Sõle raamatukogu raamatukoguhoidja

Advertisements
 
Lisa kommentaar

Posted by &emdash; 18. juuni 2015 in ilukirjandus, sari Moodne Aeg

 

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: